Wzory na ścianie. Jak zrobić je samemu z pomocą taśmy malarskiej?

jak zamaskować pęknięcie na suficie
Pęknięcia na suficie – jak sobie z nimi poradzić?
25 lutego 2020
jak wybrać zasłony do koloru ścian
Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Podpowiadamy!
25 marca 2020
POKAŻ WSZYSTKIE

Wzory na ścianie. Jak zrobić je samemu z pomocą taśmy malarskiej?

wzory na ścianie

Dekoracyjne wzory na ścianie potrafią odmienić każde wnętrze. Odrobina fantazji i swobody w aranżacji pozowali na stworzenie komfortowej przestrzeni dla wszystkich domowników i zaprojektowanie niebanalnego wystroju. Wiele pomysłów bez trudu zrealizujesz samodzielnie. Jak wykonać wzory na ścianie i co będzie ci potrzebne?

Wzory na ścianie – jak zrobić samemu oryginalne wykończenie wnętrza?

Dekorowanie ścian to nie lada gratka dla każdego amatora samodzielnych przeróbek i urządzania mieszkania. Przez wiele lat w naszych domach królowały przede wszystkim proste i niewyróżniające się formy – gładkie jednolite ściany, podstawowe kolory, asekuracyjne rozwiązania. Na szczęście na rynku dostępnych jest teraz bardzo wiele ciekawych produktów, które mogą spowodować, że ściana lub sufit staną się najbardziej wyróżniającym się akcentem dekoracyjnym w pomieszczeniu.

Możesz postawić na zabawę kolorami. Ściana nie musi być biała, choć i takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy dopełniasz pomieszczenie kolorowymi, intensywnymi i wzorzystymi dodatkami, np. geometrycznym dywanem lub bogato wyszywanymi poduszkami w ornamentowe wzory. Wybierz jeden lub dwa kolory i zmieniaj intensywność koloru farby na każdej ze ścian. Możesz połączyć różne odcienie szarości, brązu lub zdecydować się na silnie kryjącą farbę na jednej ze ścian, pozostałe pozostawiając neutralne.

jak zrobić wzory na ścianie

Oryginalnym pomysłem są wzory na ścianie z farby. W tym celu będziesz potrzebował dekoracyjne szablony. Wzór może pojawić się tylko w części ściany lub być powielany na całej jej powierzchni. Możesz kupić gotowy wzór szablonu lub wyciąć go samodzielnie ze sztywnego i odpornego na wilgoć materiału. Malowanie wzorów na ścianie wykonasz na wcześniej przygotowanej powierzchni. Na idealnie wygładzoną płaszczyznę nanieś preparat gruntujący, następnie pokryj ją pierwszymi dwoma warstwami farby podstawowej, która będzie stanowić tło.

Najlepiej wybierz plamoodporną farbę ceramiczną Magnat Ceramic Care do wnętrz, która idealnie pokryje ścianę i nada jej aksamitne wykończenie. Dobrze dobrana farba ma właściwości antystatyczne, zapobiegające przywieraniu kurzu. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i tworzy grubą powłokę odporną na działanie bakterii. Następnie przyłóż szablon do ściany i gąbką lub miękkim wałkiem nanieś drugi kolor, tworząc kształty i dekoracje. Możesz też użyć farby w sprayu lub wykorzystać dekoracyjną farbę o bardziej połyskliwej strukturze. Dzięki temu zyskasz ciekawe wrażenie, jak gdyby ściana byłą pokryta ornamentową, bogato zdobioną tapetą.

Jak zrobić wzory na ścianie?

Gdy marzysz o bogatej dekoracji w salonie lub kuchni, możesz zrobić wzory na ścianie z taśmy . Gdy planujesz wykonać linie o nieregularnych, zaokrąglonych kształtach, wybierz specjalną taśmę do krzywizn. Malowanie wzorów na ścianie zacznij od wyznaczenia odpowiednich kolorów i podzielenia części pokoju na fragmenty. Każdy z nich możesz wypełnić innym odcieniem farby. Proste wzory na ścianie, np. paski lub geometryczne kształty zrobisz, przyklejając taśmę na dowolnej długości i wysokości.

jak samemu zrobić wzory na ścianie

Możesz stworzyć nawet bardzo wyróżniającą się wielobarwną mozaikę – kup wiele kolorów i rodzajów farb w niewielkich pojemnościach. Postaw na plamoodporne farby ceramiczne Magnat Ceramic Care do wnętrz. Następnie przyklejaj nowe linie taśmy w regularnej odległości kilku centymetrów po wyschnięciu poprzedniego koloru. Dzięki temu powstanie kolorowa mozaika z pasków, przyciągająca spojrzenia wszystkich odwiedzających. Pamiętaj jednak, że jeśli użyjesz mocno kontrastowych kolorów, pozostałe elementy wyposażenia powinny pozostać bardziej stonowane, by nie przytłaczały przestrzeni.

Proste wzory na ścianie mogą stanowić element podkreślający inne urządzenia w mieszkaniu – możesz zrobić graficzną ramę wokół telewizora, charakterystyczne odcięcie kolorem części jadalnej od wypoczynkowej lub wydzielić przestrzeń na ścianie w pokoju dzieci, która będzie ograniczać miejsce do prac plastycznych najmłodszych.

Jeśli marzą Ci się bogato zdobione ściany i odważne rozwiązania, pomyśl o stiuku lub wykorzystaj mazaje na ścianie. Takie efekt da Ci farba pergaminowa do ścian, której nałożenie prowadzi do powstania nierównej i pomarszczonej ściany, jakby pokrytej przyklejonym papierem. Bez trudu przygotujesz ją samodzielnie, stosując się do zaleceń producenta.

wzory na ścianie w salonie

Bogate i proste wzory na ścianie umożliwiają szybką i efektowną metamorfozę przestrzeni. Nie wymagają skomplikowanych działań i większość z nich jesteś w stanie wykonać samemu w kilka godzin.