Na duże i małe pęknięcia na suficie narażony jest zarówno strop w nowym, jak i starszym obiekcie. Chociaż szczeliny nie zawsze stanowią zagrożenie, bez względu na rozmiar zdecydowanie psują estetyczny wygląd matowej powierzchni nad głową. Podpowiemy Ci, jak wyrównać sufit i czym wypełnić pęknięcia w ścianie, by znów tworzyły spójną powierzchnię.
Przejdź do akapitów:
Gdy zauważysz pęknięcie na suficie, przyjrzyj mu się dokładnie. Płytkie, ledwo widoczne rysy są proste w zamaskowaniu. Nieco więcej pracy poświęcisz na usunięcie głębszych pęknięć. Póki sytuacja nie jest naprawdę poważna, wizyta fachowca nie będzie konieczna. Z łatwością samodzielnie naprawisz niewielkie pęknięcia między sufitem a ścianą oraz te na środku stropu.
Większość nieestetycznych śladów na sklepieniu pokoju, nie świadczy o wadzie konstrukcyjnej. Dlaczego więc się pojawiają? Jak to się dzieje, że nawet w nowym mieszkaniu konieczna jest naprawa pęknięć na suficie? Przyczyn może być kilka.
Przede wszystkim musisz pamiętać, że mimo iż Twój dom jest solidny, cały czas pracuje. Szczególnie dotyczy to nowych budynków, które w pierwszych miesiącach po zakończeniu budowy osadzają się w ziemi. Proces ten bezpośrednio wpływa na pojawianie się pęknięć na suficie. Więc jeśli dopiero co wprowadziłeś się do nowego mieszkania, a na stropie już pojawiały się ubytki, to wiedz, że jest to całkiem naturalna sytuacja.
Inną przyczyną powstania nieestetycznych rys jest jakość materiałów. Jeśli wykonawca obiektu użył tańszych produktów, szybko zobaczysz pęknięcia między sufitem a ścianą oraz na samym sklepieniu.
Nieestetyczne pęknięcia bardzo często są również efektem wstrząsów. Najczęściej takie szkody występują na terenach górniczych czy w obiektach ulokowanych przy bardzo ruchliwych ulicach. Miej też na uwadze fakt, że sufit podlega różnym obciążeniom. Te zbyt duże również doprowadzą do uszkodzeń struktury.
Co musisz zrobić, by mieć znów piękną i gładką powierzchnię nad głową? Jak usunąć pęknięcia na suficie?
Plan naprawczy sufitu nie jest specjalnie skomplikowany i zależy od wielkości ubytku. Jeśli zastanawiasz się jak usunąć pęknięcia na suficie, wiedz, że nie wystarczy wyłącznie go zamalować. Oczywiście, chwilowo możesz ukryć rysy, na przykład pod tapetą, ale to wyłącznie tymczasowe rozwiązanie (jedynie zamaskuje problem). Szpary i tak ostatecznie muszą zostać uzupełnione.
Czym wypełnić pęknięcia w ścianie czy na suficie? W tym celu użyj produktów z linii Śnieżka Acryl-Putz – masy szpachlowej dobranej odpowiednio do tynku, albo skorzystaj ze specjalnego preparatu naprawczego. Wybrany produkt nałóż szpachelką, pozostaw do pełnego wyschnięcia i przeszlifuj powierzchnię. Jeśli pękniecie jest nieco większe, przed uzupełnieniem szpary musisz nieco powiększyć wyrwę, oczyścić ją i zagruntować. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię wypełnij tynkiem. A jak zamaskować pęknięcia na suficie, które już uzupełniłeś?
Do wyrównania podłoża polecamy Ci MAGNAT Grunt. To biała emulsja, która dobrze stabilizuje malowaną powierzchnię i wyrównuje ją. Produkt doskonale sprawdza się do zamaskowania niewielkich ubytków. Gruntu MAGNAT użyj na podłożach cementowo-wapiennych, gipsowych, cementowych czy drewnopodobnych. Wykorzystaj go również jako podkład pod inne emulsje.
Co wyróżnia Magnat Grunt i dlaczego właśnie ten produkt powinieneś wybrać, gdy zastanawiasz się, jak zamaskować pęknięcia na suficie? Preparat wyrównuje chłonność podłoża i ujednolica je. Doskonale sprawdza się na powierzchniach z płyt gipsowo-kartonowych oraz pod farby ceramiczne Magnat Ceramic czy wybrane systemy Magnat Style. Sprawia też, że emulsje nawierzchniowe są bardziej chłonne. Magnat Grunt ma 1 stopień matowości, a do solidnego zagruntowania ściany lub sufitu wystarczy jedna warstwa produktu.
Krok 1
Po wypełnieniu ubytków i przeszlifowaniu sufitu, usuń z niego kurz i ewentualne zabrudzenia. Pamiętaj, że świeże tynki muszą być sezonowane. Przygotowanie powierzchni jest niezwykle ważne – tylko w ten sposób zyskasz pewność, że farba odpowiednio pokryje powierzchnię.
Krok 2
Dokładnie wymieszaj produkt – zrób to ręcznie. Jeśli do malowania wybrałeś pędzel lub wałek (malować sufit możesz jeszcze natryskiem hydrodynamicznym), nie rozcieńczaj preparatu.
Krok 3
Jak wyrównać sufit? Pracę zaplanuj na pogodny dzień (temperatura min. 10 stopni). W celu wyrównania niedoskonałości pokryj sklepienie jedną warstwą Gruntu Magnat. By pomalować sufit farbą nawierzchniową, odczekaj od dwóch do czterech godzin.
Jak często stosować Grunt MAGNAT? Użyj go po każdej naprawie sufitu.
Krok 4
Po pracy wywietrz pomieszczenie, aż do momentu, kiedy nieprzyjemny zapach zniknie.