Jak malować sufit wałkiem – malowanie sufitu wałkiem krok po kroku

Beton Magnat Style na ścianie
Beton na suficie lub na ścianie – 5 trików aranżacyjnych, czyli imitacja betonu w salonie
10 maja 2018
Malowanie ścian farbą lateksową
Malowanie ścian farbą lateksową – Poradnik i triki
11 września 2018
POKAŻ WSZYSTKIE

Jak malować sufit wałkiem – malowanie sufitu wałkiem krok po kroku

Malowanie sufitu wałkiem krok po kroku

Jeśli planujesz malowanie wałkiem mieszkania, sufity mogą wydać ci się najbardziej problematyczne. To powierzchnia, na której wszelkie niedociągnięcia stają się bardzo widoczne. Dowiedz się jak malować sufit wałkiem idealnie i bez smug. Porady jak to zrobić znajdziesz w tym artykule.

Malowanie sufitu bez smug – czy to możliwe?

Smugi są zmorą każdego malującego. Sufit jest najbardziej problematyczną powierzchnią, ponieważ padające światło wydobywa wszelkie niedociągnięcia zrobione podczas malowania wałkiem.

Malowanie sufitu bez smug

Jeśli jednak zastosujesz kilka podstawowych zasad, bez większego wysiłku wykonasz malowanie ścian i sufitów idealnie i bez smug.

Przede wszystkim, musisz dobrze przygotować powierzchnię, którą będziesz pokrywać nakładając warstwy farby. Dobrze ją oczyść, a jeśli pojawiły się na niej ubytki, wyrównaj je za pomocą gipsu lub siatki malarskiej.

Bardzo ważne jeśli zamierzasz zarówno malować ściany wałkiem jak i sufit jest wybór odpowiedniej farby. Wybierz produkt przeznaczony właśnie do malowania sufitów, na przykład Magnat Ultra Matt – lateksowa farba do sufitów. Jest idealnie matowy, co sprawia, że w minimalnym stopniu odbija światło. Dzięki temu, słońce wpadające przez okno nie wydobędzie smug ani nierówności.

MAGNAT ULTRA MATT - LATEKSOWA FARBA DO SUFITÓW.png

Jak malować sufit? Rzeczy potrzebne do malowania sufitu bez smug?

Na początku wybierz farbę do malowania ścian i sufitów. Wśród kolorów sufitów wciąż króluje biel, niezależnie od tego, jaką barwę mają ściany pomieszczenia. Przy zakupie zwróć uwagę na właściwości farby i jej wydajność. Ważne, żeby była idealnie matowa i antyrefleksyjna, co zapobiegnie smużeniu oraz aby zapewniała malowanie sufitu bez chlapania.

Oprócz farby, będą ci potrzebne co najmniej dwa wałki malarskie – jeden wałek malarski do dużych powierzchni; drugi, mniejszy wałek malarski – do pomalowania rogów ścian oraz miejsc przy drzwiach, karniszach i żyrandolach lub lampach, do których nie dosięgniesz szerokim wałkiem.

wałek do malowania sufitu

Skompletuj również sprzęt, którym zabezpieczysz pomieszczenie przed zabrudzeniem. Nawet najmniej chlapiąca farba zawsze może pozostawić niechciane plamy lub zacieki, dlatego zaopatrz się w folię malarską, którą przykryjesz meble i podłogę, pamiętaj też aby dobrze je przykleić taśmą malarską.

Malowanie sufitu wałkiem krok po kroku

Krok 1: Zabierając się za malowanie wałkiem sufit zacznij od zabezpieczenia folią malarską pomieszczenia, które będziesz malował. To ważne, ponieważ zabrudzenia z farby trudno usunąć. Jeśli mimo to zrobisz plamę, usuń ją od razu ręcznikiem papierowym.

Krok 2: Wyznacz miejsce na ścianie pod sufitem, w którym będzie kończył się biały kolor. Narysuj delikatnie ołówkiem linię i naklej w tym miejscu taśmę malarską. Aby linia była równa, możesz użyć poziomicy.

Krok 3: Rozpocznij malowanie wałkiem od problematycznych „zakamarków”. Użyj do tego małego wałka. Pozostałą powierzchnię pomaluj dużym wałkiem, staraj się prowadzić go w jednym kierunku, żeby jeszcze skuteczniej uniknąć smug.

Krok 4: Farbę nalewaj z wiaderka do kuwety i zamaczaj w niej wałek. Nie przesadzaj z ilością, nabieraj jej niewiele. Zapewni Ci to lepszą kontrolę nad nakładaną warstwą i nad zużyciem farby.

Krok 5: Pozwól farbie wyschnąć i oceń efekt. Jeśli jest potrzeba, nałóż drugą warstwę koloru. Musisz jednak pamiętać, że pomiędzy malowaniem kolejnych warstw farby odczekać około 4 – 6 godzin, ponieważ farbę należy nakładać dopiero po odpowiednim przeschnięciu poprzedniej warstwy. Taśmę malarską zerwij, kiedy farba jest jeszcze wilgotna. Dzięki temu zachowasz wyraźne i równe granice pomiędzy ścianą a sufitem.

Krok 6: Po zakończeniu nakładania koloru umyj dokładnie przyrządy malarskie, użyj do tego wody z mydłem. Jeśli farba zaschnie na wałkach, będziesz musiał usunąć ją rozpuszczalnikiem. Pamiętaj, aby taśmę malarsko odkleić przed wyschnięciem farby w przeciwnym razie, odrywając ją możesz również oderwać farbę.

Narzędzia, które sprawią, że malowanie wałkiem sufitu i ścian będzie zdecydowanie prostsze!

  • Składany teleskopowo trzonek wałka ułatwi Ci malowanie ścian i sufitów nawet bez użycia drabiny.
  • Wałek ze zbiornikiem farby znajdującym się w trzonku umożliwi Ci malowanie ścian i sufitów nawet bardzo dużych powierzchni, bez konieczności częstego moczenia go w farbie
  • Wałek z osłonką ograniczającą kapanie farby (tzw. okapnik) zapewni Ci dodatkową ochronę przed niechcianymi plamami.