Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne i jak je zlikwidować?

jak pomalować ściany w pokoju dziecka
Kolory ścian w pokoju dziecka – Jak pomalować ściany w pokoju dziecka?
27 listopada 2019
Eklektyczny styl we wnętrzach
Eklektyczny styl we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?
21 stycznia 2020
POKAŻ WSZYSTKIE

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne i jak je zlikwidować?

kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne

Pęknięcia na ścianach to udręka właścicieli domów i mieszkań. Psują wygląd pomieszczenia, tworząc nieestetyczną pajęczynę lub głębsze uszkodzenia. Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne i jak naprawić powierzchnię, aby móc cieszyć się pięknym wnętrzem?

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne – dlaczego się tworzą?

Przyczyny pęknięcia ścian są różne – mogą spowodować je skurcze tynku, wady w konstrukcjach lub naturalne naprężenie materiałów. Rysy skurczowe są wąskie – mają długość mniejszą niż 0,3 mm szerokości i tworzą pajęczynę – jest ich dużo. Są więc proste do odróżnienia od pozostałych typów uszkodzeń. Trudniejsze do zidentyfikowania są rysy spowodowane naprężeniami od tych, które spowodowane są wadą konstrukcyjną. Te typy pęknięcia ścian mają szerokość większą niż 0,3 mm.

pęknięcia na ścianie dlaczego powstają

Pęknięcia na suficie lub ścianach często widoczne są w nowym budownictwie lub w obiektach, obok których wykonywane są cięższe prace budowlane lub występuje natężony ruch uliczny. Rysy ujawniają się w najsłabszych ogniwach konstrukcji, np. w pobliżu drzwi, okien, nadproży lub w okolicy kanałów wentylacyjnych. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak usunąć pęknięcia na ścianie i suficie.

dlaczego pękają ściany

Rysy powstałe w wyniku naturalnych naprężeń to najczęściej pęknięcia między sufitem a ścianą, które biegną ku górze lub ku dołowi. Powstają w miejscach łączeń płyt gipsowo-kartonowych. Są spowodowane zmianami warunków wodno-gruntowych lub nieprawidłowym wykonaniem fundamentów.

Czego potrzebujesz, by naprawić pęknięcia na suficie?

Aby usunąć pęknięcia na suficie musisz je poszerzyć i pogłębić, aby rysa miała kształt litery V – zapewni to idealną przestrzeń do wypełnienia zaprawą. Następnie oczyść fragment sufitu wokół spękań z farby, a potem z kurzu oraz pyłu. Teraz możesz już zastosować preparat gruntujący, która zniweluje chłonność i zwiększy przyczepność dla warstwy naprawczej. Jak zlikwidować pęknięcia na suficie? W tym celu możesz zastosować masę naprawczą. Wypełnij ubytek a następnie rozprowadź zaprawę wzdłuż spękania.

Jak naprawić pęknięcia na suficie, aby nie pojawiły się one ponownie? Zastosuj specjalistyczną masę naprawczą i dodatkowo wykonaj zbrojenie np. za pomocą taśmy z flizeliny. Zaaplikuj masę według instrukcji producenta i zespól z powierzchnią sufitu. Po wyschnięciu zeszlifuj nierówności papierem lub kostką ścierną.

jak naprawić pęknięcia na ścianie

Worker repairs a crack in the wall from shrinkage of the building or poor-quality work

Jak naprawić pęknięcia na suficie podwieszanym? Możesz zaszpachlować powierzchnię gładzią polimerową z warstwą flizeliny lub cało-powierzchniowo warstwy flizeliny. Drugim sposobem jest naprawa tylko w miejscu spękań. Jak zlikwidować pęknięcia na suficie? Wykonaj rysę o szerokości 3mm. Zagruntuj i przejdź do szpachlowania gipsem szpachlowym i taśmą zbrojącą. Przeszlifuj powierzchnię i pokryj gładzią.

naprawa popękanych ścian

Pęknięcia na ścianie – zlikwiduj je sam!

Naprawa pęknięć na ścianie polega zazwyczaj na użyciu masy szpachlowej. Pamiętaj, że inny produkt należy zastosować do tynków gipsowych, inny do tynku cementowo-wapiennego. Małe i cienkie rysy wystarczy pokryć cienką warstwą szybkoschnącej masy naprawczej, a po wyschnięciu zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.

pęknięcia na ścianie

Twoje ściany są pokryte głębszymi rysami i zastanawiasz się jak usunąć pęknięcia na ścianie? Na początek należy zaszpachlować powstałą wyrwę tynkiem. Przy większych uszkodzeniach zastosuj siatkę zbrojącą lub taśmę, którą należy wtopić w zaprawę, po nałożeniu pierwszej warstwy tynku i nałożyć jego kolejną warstwę. Jak zlikwidować pęknięcia na ścianie o większym rozmiarze? Jeśli pęknięcie ma szerokość większą niż 1 cm – wypełnij je elastycznym materiałem, np. pianką PUR lub sznurem dylatacyjnym.

Naprawa pęknięć na ścianie wymaga w ostatnim kroku pomalowania odnowionych powierzchni. Do ścian doskonale nadaje się farba MAGNAT Ceramic Care Plamoodporna ceramiczna farba do wnętrz, np. w kolorze szlachetnej bieli. Farba oczyszcza powietrze z formaldehydu, zmniejsza przywieranie kurzu i tworzy warstwę odporną na rozwój bakterii. Do sufitu świetnie sprawdzi się MAGNAT NON-REFLEX – ANTYREFLEKSYJNA LATEKSOWA FARBA DO SUFITÓW. Jest to farba Antystatyczna, o jednolitym macie dająca równomierne płaszczyzny bez smużenia.