Ściana Ombre – Jak zrobić Ombre na ścianie krok po kroku

farba metaliczna do ścian w salonie
Farba metaliczna do ścian – Farba metalizowana nietuzinkowy pomysł na wystrój salonu
1 lipca 2019
kolor lawendowy w sypialni
Kolor lawendowy w sypialni – lawendowa sypialnia marzeń
8 sierpnia 2019
POKAŻ WSZYSTKIE

Ściana Ombre – Jak zrobić Ombre na ścianie krok po kroku

Jak uzyskać efekt ombre n ścianie

Klasycznie kolorowe farby pokrywają ściany w całości – od podłogi aż po sufit. Masz ochotę zerwać z rutyną? Stwórz w pokoju oryginalny gradient, czyli efekt ombre na ścianie. Płynne przechodzenie barw to istota tej łatwej do wykonania techniki. W tym artykule dowiesz się, jak wykonać ściany ombre krok po kroku.

Ściana ombre – trend, który pokochały miliony

Termin „ombre” brzmi ci znajomo, ale niekoniecznie kojarzy się z wystrojem wnętrz? Nie jesteś w błędzie. Nim trend na cieniowanie kolorów wszedł do mieszkań, chętnie wykorzystywali go fryzjerzy, wizażyści i marki odzieżowe. Kilka lat temu wpadł w oko projektantom wnętrz, którzy zaczęli go używać, jako ciekawą ozdobę ściany, konkurującą z wzorzystymi tapetami czy tynkami dekoracyjnymi.

ściany ombre

Efektem ombre nazywamy charakterystyczne cieniowanie barw. Technika polega na przejściu koloru od najjaśniejszego do najciemniejszego odcienia i na płynnym połączeniu odmiennych tonów (tak, by miejsca styku różnych pigmentów stały się praktycznie niewidoczne). Co ciekawe, gradient możesz utworzyć w dowolnym kierunku, na przykład poziomo, pionowo lub od jednego z rogów.

Ściana ombre tworzy wyjątkową i (mimo swej stale rosnącej popularności) nieoczywistą ozdobę. Jeśli lubisz niebanalne rozwiązania lub marzy ci się oryginalne wykończenie wnętrza, ta technika jest dla ciebie. Gdzie sprawdzi się omawiany efekt? Zdecydowanie w nowoczesnych wnętrzach. To dobry pomysł na urozmaicenie salonu, pokoju dziecięcego lub sypialni. Pamiętaj, by efektem ombre pokryć tylko jedną ścianę. W przeciwnym razie przytłoczysz pomieszczenie.

Jak zrobić ombre na ścianie? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz pracę

Technika ombre pozwala na stworzenie efektu o dowolnej kolorystyce. W zasadzie każda tonacja jest dobra – wybieraj do woli. Najlepszy rezultat otrzymasz, jeśli wykorzystasz podobne kolory lub odcienie jednej palety barw.

Pewnie zastanawiasz się, ile puszek z farbą kupić, by uzyskać efekt ombre na ścianie? Najlepiej cztery – jedną w kolorze bazowym (np. białym) oraz trzy odcienie wybranego koloru (jasny, średni i ciemny). Wybierając odpowiedni produkt do zdobienia, postaw na emulsję lateksową, np. Magnat Ultra Matt. Wspomniany preparat nie tylko zapewnia matowe wykończenie, dobrze kryje i nie chlapie podczas malowania, ale również tworzy na ścianie powierzchnię odporną na zmywanie oraz szorowanie, co jest niezwykle praktyczne, niezależnie od wybranego pomieszczenia.

Farba ombre do ścian Magnat Ultra Matt

Jak zrobić ombre na ścianie? Przed przystąpieniem do malowania dobrze zabezpiecz wszystkie krawędzie taśmą malarską. Także sufit i gniazdka. Na podłogę oraz meble nałóż folię. Przygotuj też kolory pośrednie, które powstaną ze zmieszania barw podstawowych: najciemniejszej ze średnią oraz średniej z najjaśniejszą. A czym malować? Do nanoszenia farby przygotuj sobie wałek, a do rozcierania emalii pędzel, gąbkę lub ściereczkę. Przyda ci się również kuweta malarska.

jak zrobić ombre na ścianie

Ściany ombre krok po kroku

Chcesz uzyskać efekt ombre na ścianie? Oto kilka kroków, które musisz wykonać. Powierzchnię przygotuj jak do klasycznego malowania – ściana musi być sucha, pozbawiona kurzu i zatłuszczeń, a w razie potrzeby zagruntowana.

• Krok pierwszy – nakładanie koloru bazowego

Tworzenie efektu ombre rozpocznij od naniesienia na ścianę koloru bazowego. Najlepiej sprawdzi się do tego biała emalia.

• Krok drugi – wyznaczanie linii

Gdy farba bazowa wyschnie podziel ścianę na pięć części (poziomo). Utworzone pasy staną się dla Ciebie wyznacznikiem granicy kolorów. Pierwsza, trzecia i piąta sekcja musi być szersza. W zależności od wysokości pomieszczenia pasy te powinny mieć ok. 50-70 cm. Z kolei poziom drugi i czwarty tylko ok. 20-30 cm.

• Krok trzeci – nakładanie kolorów

Pora na malowanie. Pas najbliżej podłogi pokryj najciemniejszym z wybranych odcieni. Na kolejny poziom nanieś kolor powstały ze zmieszania najciemniejszej barwy z pośrednią. Trzeci pas pomaluj średnim odcieniem, a czwarty emalią stworzoną z połączenia farby o kolorze średnim i jasnym. Ostatni, piąty pas (położony najbliżej sufitu), pokryj najjaśniejszym tonem.

Podczas malowania, pamiętaj, by przed nałożeniem kolejnego koloru, dokładnie umyć wałek i kuwetę.

• Krok czwarty – zacieranie granicy

Czas na najważniejszy etap tworzenia efektu ombre. Nim farba wyschnie rozetrzyj granice powstałe między poziomami – tak by stworzyć płynne przejście kolorów. Najlepiej zrobić to zaraz po położeniu kolejnej warstwy emalii. Do tego zadania sprawdzi się suchy pędzel, ściereczka lub gąbka.