Zmiana koloru ścian! Jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny?

Malowania ścian wałkiem
Kiedy warto postawić na malowanie ścian pistoletem natryskowym, a kiedy wybrać wałek?
25 października 2018
Wałek do malowania ścian
Rodzaje wałków do malowania? Sprawdź jaki wałek do malowania ścian a jaki do sufitów
27 listopada 2018
POKAŻ WSZYSTKIE

Zmiana koloru ścian! Jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny?

Gruntowanie ścian

housepainter

Zdecydowane, mocne kolory na ścianach stanowią jeden z tych elementów wystroju wnętrz, które czasami mogą przytłoczyć. Wtedy pojawia się pomysł przemalowania ścian na mniej krzykliwą barwę – jasną, najczęściej białą, niekiedy także w delikatnych pastelach. Malowanie na starej farbie, kiedy ta w dodatku jest ciemna, może jednak być kłopotliwe. W tym artykule dowiesz się, jak możesz sobie z tym poradzić.

Czym i jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny?

Podstawowym problemem, który towarzyszy zmianom kolorystyki ścian, zwłaszcza z tej stosunkowo ciemnej i wyrazistej na bardzo jasną i delikatną, jest potencjalne pokrycie starej farby nową. Wielu majsterkowiczów nie wie, jak przykryć starą farbę i dlatego próby ponownego zaaranżowania ścian kończą się nierzadko fiaskiem.

Aby uniknąć problemów związanych z zakryciem ciemnej barwy na ścianie, postaw na dobry grunt, taki jak MAGNAT GRUNT – POD FARBY CERAMICZNE I LATEKSOWE oraz mocno napigmentowaną farbę. Wykorzystanie wysokiej jakości produktów zapewni porządne krycie przy jednoczesnym nałożeniu niewielu warstw. Jest to nie tylko bardzo wygodne rozwiązanie, ale także ekonomiczne – mniejsza ilość zużytych produktów to większa oszczędność!

Przemalowanie ścian z ciemnego na jasny – Krok 1: Gruntowanie ściany ze starą farbą

Abyś mógł poprawnie zagruntować ścianę, która już została kiedyś pokryta farbą, musisz uprzednio oczyścić jej powierzchnię. Przez lata twoje ściany pokrywały się kurzem, oparami z kuchni, czasem także nie ustrzegły się od owadów, pajęczyn i innych czynników. Dlatego ściana, która przez wiele lat ulegała różnym procesom podczas codziennego użytkowania może nie przyjąć świeżego koloru. Malowanie po starej farbie bez przygotowania powierzchni często prowadzi do złuszczania farby wraz z elementami tynku lub wybrzuszeń na jej powierzchni.

Malowanie ściany wałkiem

Aby zagruntować ścianę, oczyść ją z odpryskujących fragmentów farby lub tynku, odtłuść i dokładnie wyrównaj. Jeśli zauważyłeś grzyb lub pleśń, użyj preparatu, którym zlikwidujesz powstałe zmiany. Następnie na oczyszczoną, gładką ścianę nałóż równomierną warstwę gruntu. MAGNAT GRUNT stabilizuje malowaną powierzchnię, wyrównuje podłoże i znacznie zwiększa wydajność farb powierzchniowych.  Po minimum 4 godzinach, kiedy podkład wyschnie, będziesz mógł przystąpić do zastosowania docelowego koloru.

Zmiana koloru ścian – Krok 2: Malowania nową farbą po starej

Wiesz już, jak pomalować ciemną ścianę na jasny kolor – przystąp zatem do właściwego malowania. Zabezpiecz elementy, którym nie planujesz nadawać nowej barwy. Zacznij od dokładnego obramowania wybranej powierzchni. Taki swoisty kontur pozwoli ci spokojnie malować wewnątrz, bez obawy o naruszenie pozostałych ścian. Ponadto sprawi, że całość będzie wykonana bardzo dokładnie. Wykorzystaj do tego pędzel.

Ścianę maluj najlepiej wałkiem, w którym zastosowane jest dobrej jakości włosie – chłonne i jednocześnie zapobiegające kapaniu. Kolor aplikuj jedną warstwą. Pamiętaj, że temperatura otoczenia powinna wynosić od +10ºC do +30ºC. Po malowaniu umyj dokładnie używane sprzęty.

Malowanie ścian nowym kolorem farby