Kiedy warto postawić na malowanie ścian pistoletem natryskowym, a kiedy wybrać wałek?

Malowanie ścian farbą lateksową
Malowanie ścian farbą lateksową – Poradnik i triki
11 września 2018
Gruntowanie ścian
Zmiana koloru ścian! Jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny?
29 października 2018
POKAŻ WSZYSTKIE

Kiedy warto postawić na malowanie ścian pistoletem natryskowym, a kiedy wybrać wałek?

Malowania ścian wałkiem

painter man at work with a roller, bucket and scale, bottom view

W życiu każdego człowieka, który w swoim domu mieszka już wiele lat, przychodzi czas na gruntowne zmiany w mieszkaniu. Pierwszą myślą, która towarzyszy chęci wprowadzenia takich zmian, jest malowanie ścian. Pistoletem czy wałkiem? – oto kolejna spośród nurtujących kwestii. Niewątpliwie każda z tych metod ma swoje plusy.

Malowanie ścian pistoletem czy wałkiem? Jaką technikę wybrać?

Spośród technik malowania ścian, wyróżnia się trzy podstawowe: z pomocą pędzla, wałka oraz specjalnego pistoletu natryskowego. Różnią się one poziomem trudności w zastosowaniu, jednak poprawne korzystanie z każdego z tych narzędzi zapewni dobre rezultaty. Różnice występują także w czasie, w jakim możesz uzyskać końcowy efekt.

Plamoodporna farba do wnętrz

Pędzel – przyjaciel malarza

Z biegiem lat, wyposażenie zaplecza ekip budowlanych, jak i przydomowych warsztatów, ulega różnym modernizacjom. Jednak mimo to, stare, dobre pędzle zawsze pozostają w zasięgu ręki każdego malarza. Występują w różnych rozmiarach i kształtach.

Mniejsze i bardziej zbite pozwalają na obrysowanie obszaru, jaki chcesz pomalować. Z ich wykorzystaniem bardzo precyzyjnie pokryjesz farbą nawet najdrobniejsze szczegóły. Te o dużej powierzchni natomiast, sprawdzą się przy malowaniu tynków dekoracyjnych i powierzchni strukturalnych. Włosie pędzla z łatwością wejdzie w bruzdy i zagłębienia.

Różne rodzaje włosia zastosowanego w pędzlach, przeznaczone są do zastosowania na innych powierzchniach przy użyciu określonego rodzaju farby, lakieru czy kleju. Pędzle z włosia naturalnego najczęściej polecane są do farb rozpuszczalnikowych. Pędzle z włosia sztucznego lepiej sprawdzą się do farb wodnych. Taki podział wynika z tego, że włosie sztuczne nie pęcznieje od wody, co z kolei wpływa na łatwość malowania.

Nieumiejętne korzystanie z pędzli może doprowadzić do powstania smug i bąbli na malowanej powierzchni – kluczem do uzyskania dobrych rezultatów jest staranność.

Pędzel do malowania ścian

Wałek do malowania ścian, czyli wygodne narzędzie dla każdego

Wałek to najpopularniejszy przyrząd przeznaczony do malowania ścian. W zależności od rozmiaru oraz zastosowanego włosia możesz malować nim po różnych powierzchniach. Pamiętaj, że wałki dobiera się z reguły do chropowatości powierzchni. Wałki o dłuższym włosiu świetnie sprawdzą się na powierzchniach chropowatych, a wałki o krótkim włosiu, na przykład z mikrofibry, na powierzchniach gładkich. Często mocowane są na kijach z opcją ich teleskopowego wydłużenia. Takie rozwiązanie pozwala na malowanie dużych powierzchni bez konieczności korzystania na przykład z drabiny. Farba przylega do włosia, nie kapie i nie pryska. Wałki umożliwiają dokładne i równomierne pokrycie danej powierzchni.

Wśród wałków malarskich wyróżnia się takie z włosiem naturalnym i sztucznym. Zastosowanie wełny pozwala na malowanie bez smug, z kolei atutem sztucznych włókien jest wytrzymałość i łatwość czyszczenia. Pamiętaj, by do używania białej farby przeznaczyć oddzielny wałek – dzięki temu zapobiegniesz możliwym zabrudzeniom ścian, które powinny być idealnie czyste.

Mimo wielu zalet, wałki nie ustrzegły się także od minusów. To przede wszystkim brak precyzji w nakładaniu farby. Wynika to z kształtu i rozmiarów wałka. Co więcej, wiele osób boryka się z problemem jak malować ściany wałkiem bez smug.

Wałek do malowania ścian

Malowanie ścian pistoletem – zalety i wady malowania natryskowego

Nakładanie farby metodą natryskową jest innowacją, która od pewnego czasu mocno zyskuje na popularności. Cała sztuka polega w tym przypadku na rozprowadzaniu drobnych kropelek farby ze specjalnego urządzenia pod odpowiednim ciśnieniem. Nadaje się do malowania farbą ceramiczną. Świetnie sprawdzi się przy powierzchniach strukturalnych – pomoże ci dokładnie nałożyć farbę na całą powierzchnię i dotrzeć w ukryte zakamarki.
Jak malować pistoletem natryskowym? Obsługa pistoletu do nakładania farby wymaga pewnego doświadczenia, dlatego początkujący malarze pokojowi nie wybierają tego sposobu.

Zatem jak malować natryskowo? Podobnie, jak w przypadku innych technik, zacznij od zabezpieczenia powierzchni, na które nie będziesz nakładać farby podczas malowania natryskowego. Ścianę przeznaczoną do pomalowania oczyść i zagruntuj. Następnie przygotuj farbę postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Podłącz pistolet i napełnij zbiornik farbą. Gotowe! Możesz już nakładać farbę pistoletem na sufit lub na ścianę. Pamiętaj, żeby po użyciu pistoletu dokładnie wymyć urządzenie.

Pistolet natryskowy do malowania