Rodzaje wałków do malowania? Sprawdź jaki wałek do malowania ścian a jaki do sufitów

Gruntowanie ścian
Zmiana koloru ścian! Jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny?
29 października 2018
Jak ozdobić ścianę w salonie - jak udekorować ścianę
Nowoczesne malowanie ścian. Inspiracje na 2020 rok
14 stycznia 2019
POKAŻ WSZYSTKIE

Rodzaje wałków do malowania? Sprawdź jaki wałek do malowania ścian a jaki do sufitów

Wałek do malowania ścian

Wałek malarski jest jednym z najczęściej wybieranych narzędzi do malowania ścian. Umożliwi ci osiągnięcie estetycznych efektów w krótkim czasie nawet tym osobom, które nie zajmują się malowaniem profesjonalnie. Kluczowym zadaniem jest wybór odpowiedniego narzędzia, dostosowanego do rodzaju malowanej powierzchni, jej struktury oraz wybranej farby. Sprawdź, jakie rodzaje wałków do malowania dostępne są na rynku i jakie mają zastosowania.

Rodzaje wałków do malowania

Wybierając odpowiedni wałek zwróć uwagę na dwa podstawowe kryteria – szerokość narzędzia i wysokość poszycia. W zależności od wielkości malowanego obszaru mamy do wyboru różne rodzaje wałków do malowania np. możesz wybrać wałek szeroki, w rozmiarze od 12 do 25 cm do dużych, płaskich powierzchni lub wałek wąski o szerokości 5 do 12 cm do powierzchni małych, zakamarków i narożników, np. mini wałek akrylowy.

Jakie rodzaje wałków do malowania - MINI WAŁEK AKRYLOWY.png

W kwestii poszycia wałka, dostępne są narzędzia z runem krótkim i dłuższym. Runo krótkie sprawdzi się przy powierzchniach gładkich, długie należy stosować do obszarów strukturalnych, nierówno wykończonych. Uwagę zwróć również na materiał, z którego wykonano wałek. Najczęściej wybieranymi są narzędzia z włókien poliakrylowych, syntetycznych, doskonałe do farb wodorozcieńczalnych. Coraz większą popularnością cieszą się wałki z weluru, mikrofazy, floka, gąbki czy sznurka. Popularnym rodzajem pokrycia jest także owcza wełna. Taki wałek nada się zarówno do farb lateksowych jak i farb winylowych czy akrylowych. Na opakowaniu wybranej farby znajdziesz informację o polecanych rodzajach wałków, dzięki którym osiągniesz najlepszy efekt.

Dobór wałka ze względu na rodzaj farby

Analizując jakie rodzaje wałków do malowania wybrać warto sprawdzić z jakich materiałów są wykonane. Wałki malarskie wykonane są z materiałów naturalnych lub syntetycznych. Wybierz odpowiedni, biorąc pod uwagę rodzaj farby wykorzystywanej do malowania. Wałki z włosiem naturalnym sprawdzą się do farb na bazie rozpuszczalnika, z syntetycznym do farb wodorozcieńczalnych.

W przypadku farby akrylowej i lateksowej, używanej np. do ścian i sufitów, najlepiej sprawdzą się wałki sznurkowe z mikrofibry. Możesz nimi uzyskać efekt gładkiej, równomiernej powłoki. Farbę akrylową możesz nałożyć również wałkiem z poszyciem poliamidowym, poliakrylowym i poliestrowym, np. wałek malarski /zapas/ 240mm x 19mm Ø8.

C:\Users\Jakub Kękuś\Desktop\zdjęcia\Jakie rodzaje wałków do malowania - WAŁEK MALARSKI - ZAPAS - 240MM X 19MM Ø8.png

Do farby rozpuszczalnikowej, której możesz użyć podczas malowania elementów drewnianych i metalowych, polecane są wałki z krótkim włosiem – moherowe, welurowe lub wykonane z gąbki. Pozostawią na malowanej powierzchni cienką, gładką powłokę. Farbę olejną, stosowaną np. do malowania lamperii, najlepiej rozprowadzić wałkiem flokowym, np. mini wałek flokowy.

C:\Users\Jakub Kękuś\Desktop\zdjęcia\Jakie rodzaje wałków do malowania - MINI WAŁEK FLOKOWY.png

Dobór wałka ze względu na rodzaj podłoża

Jeśli nie jesteś pewien, jaki wałek do malowania ścian da najlepszy efekt lub czym polakierować parkiet, zwróć uwagę na rodzaj malowanej powierzchni. Im jest ona gładsza, tym krótsze musi być poszycie wałka. Wałki sznurkowe z cienkim i krótkim włosiem (10-12 mm) sprawdzą się przy sufitach i ścianach o delikatnie chropowatej, ziarnistej strukturze. Wałki futrzane oraz te z włosiem sznurkowym o długości 19-30 mm poleca się do malowania obszarów mocno chropowatych, cegieł lub elewacji. Wałki gąbkowe i welurowe o włosiu długości 5-8 mm wybieraj do idealnie gładkich powierzchni – mebli i ścian gipsowych lub do lakierowania parkietów.

Jaki wałek do malowania ściany, a jaki do malowania sufitu?

Zastanawiasz się, jaki wałek do malowania sufitu, a jaki do ściany warto wybrać? Jeśli wszystkie powierzchnie mają taką samą strukturę, możesz pokryć je farbą przy użyciu tego samego rodzaju wałka. Im będzie szerszy, tym szybciej poradzisz sobie z pracą. Ułatwieniem zadania może być wałek niekapiący, który chroni przed chlapaniem farby dzięki wbudowanemu okapnikowi. To ciekawe, rozwiązanie zwiększa wydajność emulsji, która trafia z powrotem na wałek i nie ląduje na podłodze.

Jeżeli chcesz ułatwić sobie pracę, wybierz osobny wałek do malowania narożników, którego okrągła, mała główka idealnie mieści się w trudnych zakamarkach. Chcesz szybko i sprawnie odciąć kolory? Zainwestuj w wałek z odchyloną tarczą, który chroni przed zamalowaniem powierzchni niepożądanym kolorem.