PORADNIK

Malowania ścian wałkiem

Kiedy warto postawić na malowanie pistoletem natryskowym, a kiedy wybrać wałek?

25 października 2018
Wałek do malowania ścian

Malujesz samodzielnie mieszkanie? Sprawdź jakie rodzaje wałków do malowania ścian czy sufitów będą pomocne!

27 listopada 2018
POKAŻ WSZYSTKIE

Ratunku, mam dość fioletu! Jak pomalować ciemną ścianę na jasny kolor?

Gruntowanie ścian

Zdecydowane, mocne kolory na ścianach stanowią jeden z tych elementów wystroju wnętrz, które czasami mogą przytłoczyć. Wtedy pojawia się pomysł przemalowania ścian na mniej krzykliwą barwę – jasną, najczęściej białą, niekiedy także w delikatnych pastelach. Malowanie na starej farbie, kiedy ta w dodatku jest ciemna, może jednak być kłopotliwe. W tym artykule dowiesz się, jak możesz sobie z tym poradzić.

Czym i jak przemalować ciemne ściany na jasny kolor?

Podstawowym problemem, który towarzyszy zmianom kolorystyki ścian, zwłaszcza z tej stosunkowo ciemnej i wyrazistej na bardzo jasną i delikatną, jest potencjalne pokrycie starej farby nową. Wielu majsterkowiczów nie wie, jak przykryć starą farbę i dlatego próby ponownego zaaranżowania ścian kończą się nierzadko fiaskiem.

Aby uniknąć problemów związanych z zakryciem ciemnej barwy na ścianie, postaw na dobry grunt, taki jak MAGNAT GRUNT – POD FARBY CERAMICZNE I LATEKSOWE oraz mocno napigmentowaną farbę. Wykorzystanie wysokiej jakości produktów zapewni porządne krycie przy jednoczesnym nałożeniu niewielu warstw. Jest to nie tylko bardzo wygodne rozwiązanie, ale także ekonomiczne – mniejsza ilość zużytych produktów to większa oszczędność!

Gruntowanie ściany ze starą farbą

Abyś mógł poprawnie zagruntować ścianę, która już została kiedyś pokryta farbą, musisz uprzednio oczyścić jej powierzchnię. Przez lata twoje ściany pokrywały się kurzem, oparami z kuchni, czasem także nie ustrzegły się od owadów, pajęczyn i innych czynników. Dlatego ściana, która przez wiele lat ulegała różnym procesom podczas codziennego użytkowania może nie przyjąć świeżego koloru. Malowanie po starej farbie bez przygotowania powierzchni często prowadzi do złuszczania farby wraz z elementami tynku lub wybrzuszeń na jej powierzchni.

Malowanie ściany wałkiem

Aby zagruntować ścianę, oczyść ją z odpryskujących fragmentów farby lub tynku, odtłuść i dokładnie wyrównaj. Jeśli zauważyłeś grzyb lub pleśń, użyj preparatu, którym zlikwidujesz powstałe zmiany. Następnie na oczyszczoną, gładką ścianę nałóż równomierną warstwę gruntu. MAGNAT GRUNT stabilizuje malowaną powierzchnię, wyrównuje podłoże i znacznie zwiększa wydajność farb powierzchniowych.  Po minimum 4 godzinach, kiedy podkład wyschnie, będziesz mógł przystąpić do zastosowania docelowego koloru.

Proces malowania nową farbą po starej

Wiesz już, jak pomalować ciemną ścianę na jasny kolor – przystąp zatem do właściwego malowania. Zabezpiecz elementy, którym nie planujesz nadawać nowej barwy. Zacznij od dokładnego obramowania wybranej powierzchni. Taki swoisty kontur pozwoli ci spokojnie malować wewnątrz, bez obawy o naruszenie pozostałych ścian. Ponadto sprawi, że całość będzie wykonana bardzo dokładnie. Wykorzystaj do tego pędzel.

Ścianę maluj najlepiej wałkiem, w którym zastosowane jest dobrej jakości włosie – chłonne i jednocześnie zapobiegające kapaniu. Kolor aplikuj jedną warstwą. Pamiętaj, że temperatura otoczenia powinna wynosić od +10ºC do +30ºC. Po malowaniu umyj dokładnie używane sprzęty.

Malowanie ścian nowym kolorem farby