PORADNIK

Beton Magnat Style na ścianie

Beton na ścianę – 5 oryginalnych trików aranżacyjnych

10 maja 2018
Malowanie ścian farbą lateksową

Malowanie ścian farbą lateksową – Poradnik i triki

11 września 2018
POKAŻ WSZYSTKIE

Malowanie sufitu wałkiem krok po kroku – Porady jak malować sufit

Malowanie sufitu wałkiem krok po kroku

Jeśli planujesz malowanie mieszkania, sufity mogą wydać ci się najbardziej problematyczne. To powierzchnia, na której wszelkie niedociągnięcia stają się bardzo widoczne. Dowiedz się jak przeprowadzić idealne malowanie sufitu. Porady jak to zrobić znajdziesz w tym artykule.

Malowanie sufitu bez smug – czy to możliwe?

Smugi są zmorą każdego malującego. Sufit jest najbardziej problematyczną powierzchnią, ponieważ padające światło wydobywa wszelkie niedociągnięcia zrobione podczas malowania.

Malowanie sufitu bez smug

Jeśli jednak zastosujesz kilka podstawowych zasad, bez większego wysiłku pomalujesz swój sufit idealnie i bez smug.

Przede wszystkim, musisz dobrze przygotować powierzchnię, którą będziesz pokrywać kolorem. Dobrze ją oczyść, a jeśli pojawiły się na niej ubytki, wyrównaj je za pomocą gipsu lub siatki malarskiej.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej farby. Wybierz produkt przeznaczony właśnie do malowania sufitów, na przykład Magnat Ultra Matt – lateksowa farba do sufitów. Jest idealnie matowy, co sprawia, że w minimalnym stopniu odbija światło. Dzięki temu, słońce wpadające przez okno nie wydobędzie smug ani nierówności.

C:\Users\Jakub Kękuś\Desktop\zdjęcia\MAGNAT ULTRA MATT - LATEKSOWA FARBA DO SUFITÓW.png

Co będzie ci potrzebne do malowania sufitu bez smug?

Na początku wybierz farbę. Wśród kolorów sufitów wciąż króluje biel, niezależnie od tego, jaką barwę mają ściany pomieszczenia. Przy zakupie zwróć uwagę na właściwości farby i jej wydajność. Ważne, żeby była idealnie matowa i antyrefleksyjna, co zapobiegnie smużeniu oraz aby zapewniała malowanie sufitu bez chlapania.

Oprócz farby, będą ci potrzebne co najmniej dwa wałki malarskie – jeden do dużych powierzchni; drugi, mniejszy – do pomalowania rogów ścian oraz miejsc przy drzwiach, karniszach i żyrandolach lub lampach, do których nie dosięgniesz szerokim wałkiem.

wałek do malowania sufitu

Skompletuj również sprzęt, którym zabezpieczysz pomieszczenie przed zabrudzeniem. Nawet najmniej chlapiąca farba zawsze może pozostawić niechciane plamy lub zacieki, dlatego zaopatrz się w folię malarską, którą przykryjesz meble i podłogę oraz taśmę malarską do jej stabilnego zamocowania.

Malowanie sufitu wałkiem krok po kroku

Krok 1: Zacznij od zabezpieczenia folią malarską pomieszczenia, które będziesz malował. To ważne, ponieważ zabrudzenia z farby trudno usunąć. Jeśli mimo to zrobisz plamę, usuń ją od razu ręcznikiem papierowym.

Krok 2: Wyznacz miejsce na ścianie pod sufitem, w którym będzie kończył się biały kolor. Narysuj delikatnie ołówkiem linię i naklej w tym miejscu taśmę malarską. Aby linia była równa, możesz użyć poziomicy.

Krok 3: Rozpocznij malowanie od problematycznych „zakamarków”. Użyj do tego małego wałka. Pozostałą powierzchnię pomaluj dużym wałkiem, staraj się prowadzić go w jednym kierunku, żeby jeszcze skuteczniej uniknąć smug.

Krok 4: Farbę nalewaj z wiaderka do kuwety i zamaczaj w niej wałek. Nie przesadzaj z ilością, nabieraj jej niewiele. Zapewni Ci to lepszą kontrolę nad nakładaną warstwą i nad zużyciem farby.

Krok 5: Pozwól farbie wyschnąć i oceń efekt. Jeśli jest potrzeba, nałóż drugą warstwę koloru. Taśmę malarską zerwij, kiedy farba jest jeszcze wilgotna. Dzięki temu zachowasz wyraźne i równe granice pomiędzy ścianą a sufitem.

Krok 6: Po zakończeniu nakładania koloru umyj dokładnie przyrządy malarskie, użyj do tego wody z mydłem. Jeśli farba zaschnie na wałkach, będziesz musiał usunąć ją rozpuszczalnikiem.