Gruntowanie ścian przed malowaniem – sprawdź, jak gruntować ściany krok po kroku

Nowoczesne dekoracje ścian w mieszkaniu
Nowoczesne ściany w salonie, sypialni i kuchni – nowoczesne dekoracje na ścianę
14 stycznia 2019
kolory ścian w salonie - jakie wybrać
Kolory ścian w salonie – uniwersalne kolory, które nigdy się nie znudzą
21 lutego 2019
POKAŻ WSZYSTKIE

Gruntowanie ścian przed malowaniem – sprawdź, jak gruntować ściany krok po kroku

gruntowanie ścian

Każdy kto chwyta za pędzel, marzy, by finalnie wymalować piękny, jednolity kolor. Bez zbędnych smug i przebarwień. Jeśli i ty chcesz mieć ściany pozbawione skaz, pamiętaj, by przed nałożeniem emalii, przeprowadzić gruntowanie ścian odpowiednim produktem.

Gruntowanie ścian przed malowaniem – czy trzeba to robić za każdym razem?

Gruntowanie ścian przypomina malowanie farbą. Wystarczy zaledwie kilka ruchów wałkiem, by należycie przygotować powierzchnię do barwienia. Ta szybka w wykonaniu czynność niesie ze sobą wiele plusów, m.in.: zmniejsza chłonność podłoża, wzmacnia je i ujednolica, a także poprawia przyczepność emalii oraz zwiększa jej wydajność. Przedsięwzięcie nie jest czasochłonne, więc dla uzyskania idealnego efektu pracy, nie rezygnuj z tego etapu. Szczególnie jeśli malujesz nowe ściany (niezależnie od rodzaju tynku i materiału wykończeniowego). Zagruntowania wymagają także powierzchnie w stanie deweloperskim oraz te, z których ściągnąłeś starą farbę i na których uzupełniłeś ubytki.

Czy gruntować ściany już pomalowane? Niekoniecznie. Jeśli powierzchnię pokrywa emulsja lateksowa lub akrylowa (i struktura wygląda dobrze), zabieg ten może się okazać wręcz niewskazany. Istnieje ryzyko „zeszklenia” ściany, które utrudnia aplikowanie farby. Podczas pracy pamiętaj, że podobny, niepożądany efekt, może się pojawić, gdy położysz na ścianę zbyt dużo gruntu.

By przekonać się, czy konieczne jest gruntowanie ścian przed malowaniem, potrzyj powierzchnię suchą ręką. Jeśli na dłoni pojawi się biały nalot, sięgnij po specjalistyczny preparat i zabezpiecz podłoże przed ponownym barwieniem.

Jak gruntować ściany?

Zadanie to nie wymaga doświadczenia, a jedynie podstawowej wiedzy. Świeże tynki gruntuj dopiero po 3­4 tygodniach sezonowania. Tynki gipsowe pokryj preparatem po 14 dniach, a „suche tynki” zaraz po przeszlifowaniu. Do pracy używaj wałka lub pędzla.

Gruntowanie rozpocznij od miejsc trudno dostępnych i narożników. Na ścianę nanieś jedną lub dwie warstwy preparatu (w zależności od wskazań producenta) i rozprowadzaj go niczym emalię do malowania.

jak gruntować ściany

Gruntowanie ścian krok po kroku – praktyczny poradnik, który ułatwi Ci zadanie!

  • Krok 1- Przygotuj podłoże

Ściana, którą zagruntujesz, musi być czysta i sucha. Oczyść ją z kurzu, brudu, śladów pleśni, olejów i tłuszczu. Usuń również spękania i nierówności. Uzupełnij ubytki.

  • Krok 2 – Przygotuj preparat

Kierując się zaleceniami producenta (znajdziesz je w karcie technicznej produktu) wymieszaj grunt i przygotuj go do aplikacji na ścianę.

  • Krok 3 – Gruntowanie

Nakładanie preparatu niewiele różni się od malowania farbą (oba produkty mają podobną konsystencję). Do pokrycia dużych powierzchni użyj wspomnianego wcześniej wałka. Miejsca, które wymagają precyzji, zagruntuj przy pomocy pędzla. Preparat rozprowadzaj ruchami góra – dół.

Jaki grunt pod farbę strukturalną a zwykłą – czy może być taki sam?

Kupując preparat do gruntowania pamiętaj, by nie wybrać ze sklepowej półki pierwszego, lepszego produktu. Dobierz go odpowiednio do stanu i rodzaju podłoża, a także do emulsji, którą chcesz finalnie użyć. To ważne, bo inny produkt sprawdzi się pod klasyczną emalię, a inny pod farbę strukturalną. Dla przykładu, jeśli planujesz stworzyć na ścianie dekoracyjny efekt za pomocą stiuku Weneckiego, użyj Gruntu Akrylowego MAGNAT Style. Preparat  wzmacnia podłoże i ułatwia jego stabilizację. Możesz go zastosować na ścianach z płyt kartonowo-gipsowych, a także na tynkach cementowych, gipsowych i cementowo-wapienniczych. Wspomniany produkt dobrze sprawdzi się też jako warstwa „odcinająca” w niektórych produktach i Systemach Dekoracyjnych MAGNAT Style.

grunt akrylowy magnat